21. 8. 1968

Za pár dní budeme vzpomínat na ten ošklivý prázdninový den 21.8.1968. Bylo mi téměř 12. let a ve 4. hodiny ráno se našim domkem ozval hlas babičky. Volala otce " Karol, tie ruské svině nás obsazujů „. Otec tomu neveřil. Pak jsme se celá rodina sešli u rádia a slyšeli ty hrozné informace. Rodiče si pak cosi šuškali a já jsem jen zaslechl " aby to nedopadlo jako v Maďarsku“ . Nevěděl jsem o co jde, ale z výrazu rodičů jsem usoudil že to je vážné.
 
Potom jsme se dozvěděli, že „bratři“ unesli naši vládu do rudého hnízda a tam je nutili podepsat však víte co. Našel se ale jeden co nepodepsal.  Další zpráva byla, že se u nás sovětští bratři usadí jen dočasně. Liberečáci pak trnuli, aby jedno z hnízdeček nebylo v Liberci. Naštěstí se tak nestalo. Přestože hostování CA u nás mělo být dočasné, mnozí brzy pochopili, že ta dočasnost bude o něco delší. Dalo se pozorovat, jak dochází k změnám charakterů. Když pak proběhla v srpnu 1969 v Liberci ta známá šaráda, kdy proti vlastním lidem zasáhli vlastní esenbáci, milicionáří a další to už pochopila většina že nepůjde o dočasnost, ale " na věčné časy a nikdy jinak ".
 
Záměrně se nerozepisuji o libereckých padlých z 21.8.1968. Tehdy jsem byl dítě a až mnohem později jsem pochopil o jakou tragédii šlo. Zároveň si myslím, že o této části srpnových událostí má právo psát jen málo kdo.
 
Dnes jsem starý muž, otec a dědeček. Každý rok, pokud jen trochu mohu, účastním se 21.8. piety u liberecké radnice. Mělo by tam nás být více a měli bychom tam brát své děti a vnoučata. Na ty hrůzné okamžiky se nikdy nesmí zapomenout. 
 
Přijdete k liberecké radnici 21.8.2016 i vy ?
 
 
 
 
Milan Šír – předseda OVV ČSSD Liberec

Blogy