Autobusové nádraží nepotřebuje extravaganci

Pá 27.května 2016

Médii probíhají zprávy, že liberecká radnice chystá přestavbu libereckého autobusového nádraží. Místo si rekonstrukci a modernizaci bezesporu zaslouží. Byť to mnohým, zejména těm, kteří jsou zvyklí přemisťovat se mezi městy vlastní dopravou, může přijít v dnešní přeautomobilizované době divné, přece jen jde o místo, které mnozí návštěvníci města uvidí jako první.
 
 
A první dojem, řekněme si na rovinu, nic moc. Dvě desítky let staré buňky, které mají sloužit jako zázemí cestujícím, příliš nezaujmou. A když ano, pak ne pozitivním dojmem. Já osobně postrádám především důstojnější prostory pro návštěvníky našeho města, ale i pro Liberečany, kteří cestují jinam.
 
 
Už se objevily i první designové studie, které se již setkaly i s kritikou. S ohledem na fakt, že nádraží nemá být dominantou města, ale zejména jeho praktickou vizitkou, bych já viděla jeho budoucí podobu jako soubor funkčnosti a estetičnosti, bez nutnosti extravagance a snahy zaujmout architekturou za každou cenu. Na to máme v Liberci jiné objekty.
 
 
Myslím, že autoři návrhů by se mohli klidně inspirovat v jiných městech, radní pak zapojit do hlasování o podobě nového autobusového nádraží veřejnost, která má své zkušenosti s cestováním po jiných městech, ať již u nás nebo v zahraničí. To oni dokážou přesně pojmenovat, co by na něm nemělo chybět a co je naopak zbytečné.
 
 
V každém případě však doufám a věřím, že zprávy o chystané realizaci přestavby nejsou jen planými řečmi, že na plány skutečně dojde a Liberec se v brzké době bude moci pochlubit autobusovým nádražím svým pojetím odpovídajícím potřebám stotisícového města.
 
 
 
Mgr. Lenka Kadlecová,
zdroj: www.lenkakadlecova.cz

Blogy