Brexit – opravdu ho britové chtěli?

St 29.června 2016

Mají, co chtěli. Tak jednoduše by se dalo shrnout aktuální dění ve Velké Británii, kde s mírnou převahou převálcovali občané, kteří jsou pro odchod z Evropské unie, ty druhé. Nechci a nebudu hodnotit, co vše to přinese celému evropskému společenství, to přesně ukáže až čas. Zastavila bych se ale u mé první věty: Mají, co chtěli.
 
 
Je to opravdu to, co většina chtěla? Již první reakce některých Londýňanů naznačila, že ačkoliv hlasovali pro odchod, bylo to v podstatě jen z nějakého trucu, že chtěli dát najevo svůj nesouhlas s některými aktivitami Evropské unie. A prý nejčastější vyhledávaný dotaz na internetu, krátce po vyhlášení výsledků referenda, byl „co je to Evropská unie“?
 
 
Zdá se mi tak, že výsledek, který by měl do budoucna vést k odchodu Velké Británie z EU, není ani tak o jasně vysloveném názoru většiny (která navíc neměla nijak výraznou převahu), jako spíše o podlehnutí protievropské náladě některých z britských politiků. Kampaň na obou stranách byla masivní, někteří se mohli rozhodnout i na základě slibu, že objem peněz, který putoval na společnou evropskou hromádku, napříště půjde do státního zdravotního systému. A hned druhý den v rozhovoru pro televizi svou vlastní myšlenku její hlavní protagonista popřel a s lehkostí se nechal slyšet, že tento slib byl pouhou chybou kampaně…
 
 
I na základě toho se začaly ozývat hlasy Britů, že to s tím opuštěním společenství nemysleli až tak vážně. Možná, že kdyby se referendum konalo nyní znovu, lidé by s vědomím toho, jak dopadlo první, rozhodli jinak. A možná i v těch souvislostech, kdy nyní některé části Velké Británie hlásí, že možná uskuteční referendum o odtrhnutí se a osamostatnění se od země.
 
 
Celé nynější dění na mě působí tak trochu zmateně a nejasně. Myslím, že velká většina ostrovní země je sama překvapena, že to vlastně dopadlo tak, jak chtěl málokdo. Britský příklad může strhnout lavinu odpůrců setrvání v EU v dalších členských státech a vyvolat další referenda. Ostatně i u nás se již takové snahy objevují. Já ale věřím a doufám, že to britské bude demonstrativní ukázkou toho, jak by se konat nemělo. Že si lidé zavčasu ověří veškeré důležité skutečnosti, zváží všechna pro a proti, promyslí důsledky a k osobnímu rozhodnutí přistoupí zodpovědně. Že nenalétnou populistickým slibům, které se určitě od politiků zaujímajících kladný postoj k odchodu z EU vyrojí.
 
 
Mgr. Lenka Kadlecová

Blogy