Děti budou mít garantována místa ve školkách již od tří let

Čt 21.ledna 2016

Ministryně školství přichází s dobrou zprávou pro rodiče, kteří se chtějí po mateřské dovolené vrátit do zaměstnání a chtějí své dítě umístit do mateřské školy. Školský zákon bude novelizován tak, aby ukládal povinnost obcím zajistit přednostní místo ve školce dětem od čtyř let od příštího roku a dětem od tří let od roku 2017.
 
 
Po několika velice pro rodiče traumatizujících letech, kdy mnohdy marně sháněli místo ve školce v širokém okolí, tak přichází naděje na klidnější období. Obcím ke splnění nové povinnosti napomůže fakt, že babyboom posledních roků je na ústupu, respektive se pomalu přenáší na základní školy. Podle současných propočtů, ve kterém je počítáno i s dětmi, které dostanou roční odklad povinné školní docházky, by počet současných míst ve školkových třídách měl být v jednotlivých okresech dostačující.
 
 
Jsem přesvědčena, že drtivá většina základních škol nebude mít potíže s případným otevřením dalších tříd, minimálně z prostorových důvodů. Mnohdy jde totiž o školy vystavěné za předlistopadové éry, kdy množství narozených takzvaných Husákových dětí je dodnes přímo legendární a předčí i nedávno minulý babyboom. Zajištění dostatečného množství pedagogů je však již otázka druhá. Každopádně nelze předpokládat, že by situace v nich byla až tak dramatická, jako bývala právě u škol mateřských.
 
 
Společně s rozjíždějícím se projektem Ministerstva práce a sociálních věcí, který si dal za cíl podporu mikrojeslí, se tak blýská na lepší časy v oblasti sladění péče o rodinu a zaměstnání. Jsem velice ráda, že rodiče již nebudou nuceni stát před rozhodnutím, zda dát přednost kariéře či zda budou muset zůstat s dětmi doma. Budou mít konečně svobodnou volbu, a nejde jen o ni. Mnohdy je k brzkému návratu do práce nutí existenční důvody.
 
 
Zdroj: www.lenkakadlecova.cz

Blogy