Exekutoři přijdou o část příjmů

Út 19.července 2016

Namísto patnácti procent jen deset z částky u exekucí do padesáti tisíc a místo minimální odměny ve výši tři tisíce korun jen tisíce dva. To jsou dvě hlavní omezení, která se mají dotknout exekutorských příjmů, jež jsou nyní v připomínkovém řízení návrhu vyhlášky.
 
 
Exekutorům se to nelíbí, a to přestože ministerstvo spravedlnosti couvlo z ještě přísnějšího návrhu. Původně totiž chtělo srazit odměny o dvě třetiny, nakonec navrhuje snížení jen o třetinu jednu. Exekutoři oponují, že pro některé z nich to může být likvidační, nicméně tomu se ministerstvo nebrání, snížení počtu exekutorských úřadů jen uvítá. Je jich zbytečně příliš moc.
 
A já vítám zejména tu pasáž o omezení procentuální odměny u nižších půjček. Ačkoliv se nijakým způsobem nechci zastávat
dlužníků a jsem zastáncem premisy, že dluhy se mají platit, nehorázné navyšování už tak pro mnohé tíživých dluhů způsobuje dlužníkům ještě vyšší problémy. Exekutorské odměny jsou tím, co žene původně třeba i malý dluh do astronomických výšek.
 
Jsem pro, stejně jako jsem v loňském roce byla pro úpravu exekutorského řádu, díky které již není možné prodat nemovitost dlužníka, pokud jeho dluh nepřesáhne třicet tisíc. Což je podle mě naprosto v pořádku, protože existuje více způsobů, jak peníze z dlužníka vymoci a prodej střechy nad hlavou by měla být až poslední možnost. Smyslem vymáhání dluhu by z pohledu státu nemělo být produkování lidí, kteří se dostanou až na samé dno.
 
Rovněž bylo zavedeno povinné pořizování videozáznamu provádění exekuce. To přináší výhody oběma stranám. Exekutoři si jistě dávají větší pozor pozor na své chování k dlužníkům a ti slušní naopak mají důkaz při případné stížnosti, že jednali zcela v rámci svých kompetencí. Proti konci zabavování domácích mazlíčků snad nikdo nemůže nic namítat a v pořádku je rovněž, že se rozšířil seznam věcí, jež jsou nezabavitelné.
 

Zdroj: www.lenkakadlecova.cz

Blogy