Hledá se forma přijatelnější výše náhrady mzdy v době nemoci

Čt 28.dubna 2016

Koaliční partneři ČSSD ve Vládě ČR nepodpořili zrušení takzvané karenční doby, tedy období, kdy zaměstnancům není v prvních třech dnech nemoci vyplácena nemocenská. ANO a lidovci požadují shodu v tripartitě, a firmy jsou, „kupodivu“, proti.
V současné době je nemocný zaměstnanec doma první tři dny zcela bez jakéhokoliv příjmu, od čtvrtého do čtrnáctého dne pracovní neschopnosti mu nemocenskou proplácí zaměstnavatel formou náhrady mzdy a následně začne pobírat dávky z nemocenského pojištění od státu.
 
I když návrh neprošel, což mě osobně mrzí, i tak by se v budoucnu mohli zaměstnanci více v klidu dostávat ze svých neduhů. Ve hře totiž zůstává alespoň zavedení několika změn, jako například až pět dnů zdravotního volna, vyšší dávky při dlouhodobé pracovní neschopnosti a kompenzace pro firmy.
 
A na to zástupci zaměstnavatelů slyší spíše. Alespoň na takzvané sick days, tedy dny zdravotního volna. Horší je to již s dohodou o kompenzacích firem, kde senátor Zdeněk Škromach navrhuje snížit povinné odvody na nemocenské pojištění pro zaměstnavatele, kdy by se snížila sazba, kterou nyní platí, ze současných 2,3 na 2,1 procenta. To ale firmám nestačí. Rády by snížení o čtyři až pět desetin procenta. A také by chtěly, aby stát začal platit nemocenskou dříve, než od 15. dne nemoci.
 
S ohledem na to, že již pouhé snížení odvodů o dvě desetiny procenta by připravilo stát o 2,4 miliardy korun ročně, požadavky firem jsou podle mého názoru nereálné. Buďme ovšem rádi, že řešení prvních dní nemocenské je v současné době takzvaně na stole, protože pro mnohé pracující je třídenní absence příjmů a následný pokles pro jejich rodinné rozpočty, mnohdy již tak napjaté, likvidační, a často tak chodí do zaměstnání i v době nemoci. Nejenom že tak pak zvyšují firmám riziko, že jim onemocní další jejich kolegové, ale především si zahrávají s vlastním zdravím. A ať si říkáme, že to je důležitější, než peníze, mnoho lidí opravdu nemá v tu chvíli na výběr…
 
 
Mgr. Lenka Kadlecová

Blogy