K umělému oplodnění by nemusel být souhlas partnera

Po 11.července 2016

Z dílny ministerstva práce a sociálních věcí má na popud šéfky resortu, Michaely Marksové, vzejít návrh, který má odstranit jednu z absurdit na poli svobodného rozhodování se o početí dítěte.
 
 
V budoucnu by k zákroku asistované reprodukce nebyl nutný souhlas partnera ženy. Což v současné době musí být. Ačkoliv jsem zastánce názoru, že nejvhodnějším prostředím pro výchovu dítěte je klasický rodinný model, nemyslím si, že za jiných okolností by žena nemohla vychovat z dítěte spořádaného člověka.
 
 
Naopak, žena vychovávající dítě sama je mnohdy lepší volbou, než nefunkční rodina. A že takových je. Obdivuji ženy, které se v důsledku nepříznivých partnerských vztahů, kdy třeba i na nich či jejich dětech bylo pácháno násilí (a nezapomínejme i na obrácenou situaci, do které se pochopitelně může dostat i muž, ale případy žen jsou četnější) rozhodly od partnera odejít, a to právě v zájmu svých dětí. Musí to být pro ně rozhodnutí těžké, mnohdy mají dlouho pocit, že jsou na partnerech existenčně závislé a neumí si představit, jak budou samy s dětmi fungovat.
 
 
A stejně tak musí být těžké pro ženy rozhodnutí, že chtějí dítě počít samy a starat se o něj od samého počátku bez pomoci partnera. A když už se pro to rozhodnou, stát by jim neměl házet klacky pod nohy nesmyslnými omezeními, jako je právě nutnost souhlasu partnera. Beztak je poměrně jednoduchý způsob, jak podmínku obejít – prostě poprosit o pomoc kamaráda. To je však řešení, které mi v dnešní době přijde velmi nedůstojné a ponižující. Nepatřím do řad zarputilých feministek, které extrémně trvají na zrovnoprávnění i v nesmyslných oblastech, nicméně rozhodnutí o početí dítěte by nemělo být vázáno na souhlas muže.
 
 
A stejně tak změna podmínek umělého oplodnění příznivým způsobem pomůže lesbickým párům, které také mnohdy dokážou vytvořit lepší podmínky pro výchovu dítěte, než lecjaká klasická rodina. Ženy, které našly odvahu ke comingoutu a touží po dítěti, by neměly být svazovány nesmyslnými požadavky. I mužům gayům se blýská na lepší časy. Ti sice z fyziologického hlediska vlastní dítě sami mít nemohou (i když i zde se způsob najde), otevírá se jim však prostor po nedávném přelomovém rozhodnutí ústavního soudu, který považuje za diskriminační neumožnit registrovaným párům adopci, když přitom člověk žijící singl do své péče dítě dostat může.
 
 
Zdroj: www.lenkakadlecova.cz

Blogy