Kdo si nechce hubu spálit, musí mlčet nebo chválit

Čt 7.července 2016

Kauza nespokojených Liberečanů, kteří své podněty přednesli v květnu zastupitelům, pokračuje a nabývá podoby seriálu. Místo nápravy věcí se ovšem někteří dočkali od města překvapivé odvety. Měsíc po jejich veřejném vystoupení vyšlo totiž najevo, že magistrát s partnerem jedné ze stěžujících si žen zahájil na základě „anonymního“ udánísprávní řízení (ve věci správného užívání stavby – jeho rodinného domku). Je to náhoda? Nebo je to snad ze strany magistrátu pomsta za to, že si někdo dovolil ozvat se proti podezřelé zavážce ve veseckém areálu, která podle zjištění místních obsahuje azbest a další jedovaté látky?
 
Šikany a psychického teroru ze strany města si vrchovatě „užívá“, jak sdělil na červnovém zasedání zastupitelům, i další Liberečan. Dovolil si úřad upozornit na opomenutí černé stavby. Místo nápravy pochybení ze strany magistrátu následovala, znovu na základě „anonymního udání“, detailní kontrola jeho domu. Že by pokus zavřít občanovi ústa?
 
Další z občanů si dal tu práci a pro zastupitele připravil názornou prezentaci, mapující nepořádek ve městě. Předstoupil před ně podruhé proto, aby ukázal, že si nevymýšlí. Už v květnu mu vedení města vyhrožovalo udáním na policii kvůli tomu, že svými podněty zejména náměstkyni Hrbkovou až nepatřičně obtěžuje. A nařklo jej ze stalkingu. Uplynul měsíc a my jsme se dozvěděli, že s občanem, který se nezdráhá sám sbírat odpadky, zahájil odbor životního prostředí magistrátu šetření. K tomu má jeho konání na podnět náměstkyně Hrbkové šetřit jako přestupek také Městská policie Liberec.
 
Mladý muž totiž donesl dva uzavřené igelitové pytle s odpadky náměstkyni do kanceláře, aby jí ukázal, co během krátké doby nasbíral v bezprostřední blízkosti radnice. Náměstkyně Hrbková ale jeho počínání označila za zakládání černé skládky na radnici. Pokud bude zahájeno s občanem za přinesení dvou pytlů s odpadky správní řízení, hrozí mu za tento přestupek pokuta od 5 do 50 tisíc korun. Místo dialogu s občany tak nastupuje hrubá síla.
 
Není to přitom ani rok, co město horlivě pomáhalo movitému soukromému vlastníkovi pozemku po Textilaně s úklidem plochy o velikosti devíti hektarů. Kromě posbírání odpadků zde byly vykáceny náletové dřeviny a posečena přerostlá tráva. Možná, kdyby město nevěnovalo tolik péče úklidu soukromých ploch, zbylo by mu dost sil na ošetření vlastních, veřejných pozemků. A možná by ubylo i stížností občanů na nepořádek v Liberci, i na plevelem zarostlá sídliště a hřbitovy.
 
Vedení města se neumí bránit kritice jinak než útokem. Zastrašování a popotahování po úřadech má nejspíš jediný cíl – nespokojené občany umlčet. Stále živá jsou tak slova Karla Havlíčka Borovského: „Kdo si nechce hubu spálit, musí mlčet nebo chválit.“ Chvála je zřejmě to jediné, čemu je současná koalice Změny pro Liberec a ANO ochotná naslouchat.
 
 
 
Mgr. Martina Rosenbergová

Blogy