Konec nesmyslnému plýtvání potravin?

Čt 28.dubna 2016

Novele zákona o potravinách a tabákových výrobcích, která eliminuje obrovské plýtvání potravinami ve velkých obchodních řetězcích, a zároveň pomůže těm sociálně nejslabším, už chybí poslední krok – podpis prezidenta.

Senát jedenačtyřiceti hlasy z celkových jedenašedesáti podpořil návrh, který již v březnu schválila Poslanecká sněmovna ČR. Podle něj budou muset obchody s prodejní plochou větší než čtyři sta metrů čtverečních povinně odevzdávat do potravinových bank jídlo, které má například deformovaný obal nebo prošlou dobou trvanlivosti, ovšem samozřejmě pouze v případě jeho bezpečnosti pro lidské zdraví. Pokud obchod svou povinnost nesplní, čeká jej až desetimilionová pokuta.

Někdo namítá, že třeba děti v dětských domovech, což mají být jedny z organizací, kam by měly potraviny směřovat, nejsou odpadkové koše. Já si ale myslím, že to je až extrémní připomínka. Mezi lidmi je totiž velká spousta těch, kteří distribuci takových potravin uvítají, vždyť mnohdy loví v odpadkových koších či kontejnerech daleko horší…
 
Novela zákona také přichází s povinností výrobců cigaret umisťovat na krabičky zdravotní varování před nebezpečím kouření v podobě děsivě vypadajících obrázků tak, jak je známe již ze zahraničních obalů tabákových výrobků. Odstrašující krabičky, jejichž cílem je snížit počet kuřáků alespoň o dvě procenta, se mají na trhu objevit nejpozději zhruba měsíc před letošními Vánocemi.
 
 
Mgr. Lenka Kadlecová

Blogy