Malé nemocnice v kraji v ohrožení

Po 26.října 2015

Lůžkové interny dvou nemocnic v Libereckém kraji postihlyv roce 2015 existenční problémy. Ve frýdlantské nemocnici bylointerní oddělení uzavřeno od 1. září a na konci roku skončí i v Semilech. Protože malé nemocnice jsou funkční v současném systému jen, mají-li alespoň chirurgii a internu, lze se obávat, že postupně zaniknou dvě akutní nemocnice v kraji úplně, nebo se transformují na jiný typ péče. Pro občany tak nastává nová situace a budou muset cestovat za péčí na větší vzdálenost.
 
Pro dokreslení situace je dobré vědět, že zdravotní pojišťovny jsou podle platného nařízení povinny zajistit poskytovatele lůžkové péče = nemocnici s internou v dojezdové době do 60 minut.V tomto volebním období vznikl materiál zabývající se zdravotnictvím, řízením nemocnic i na kraji. Tento plán od bývalé radní Bc. Kocumové (Změna) se dnes stal jen cárem papíru a je také mementem do budoucna, jak se zdravotnictví řídit nemá.
 
Ztratili jsme tím dva roky a něco peněz za analýzy. Je nutné vrátit se na začátek a zpracovat novou koncepci, přesněji strategii pro zdravotnictví v kraji jako celek.V případě definitivního uzavření lůžek v malých nemocnicích v kraji, bude třeba navýšit počet lůžek v Liberci a to může trvat několik let. Ve zdravotnictví v Libereckém kraji nás tedy čeká těžké období. ČSSD je na hrozící krizi připravena reagovat, protože je jednou z mála stran, která disponuje kvalitním odborným zázemím a zkušenými lidmi, a to nejen pro oblast zdravotnictví.
 
Funkční systém fungování zdravotnictví v kraji bude třeba oživit, nyní hasíme jen požáry. Zhoršuje se dostupnost péče, problémy mohou brzo nastat i s kvalitou péče o občany. Je třeba se začít konečně zabývat příčinou současných problémů a tou je jednoznačně personální krize.V letošním roce se projevil absolutní nedostatek erudovaných lékařů internistů, následovat mohou další odbornosti, ale také hrozítaké nedostatek sester. V překotných změnách současných dní to budou nejtěžší pacienti hledající kvalitní péči tam, kde ji dříve vždy našli.
 
 
 
MUDr. Jan Mečl - člen Výboru zdravotnictví Zastupitelstva Libereckého kraje a zastupitel SML za ČSSD

Blogy