Mazanost a zneužití nabídnuté pomocné ruky v praxi

St 6.dubna 2016

Ač mám i s ohledem na svou práci poměrně silně vyvinuté sociální cítění, a přestože v žádném případě nejsem naivní, co se týče zneužívání různých forem pomoci, nad případem Iráčanů, který je nyní v hledáčku českých médií, mi zůstává rozum stát.

Skupina Iráčanů, která do České republiky přicestovala za nejenom finanční pomoci České republiky, potažmo Nadačního fondu Generace 21, a následně odcestovala k našim západním sousedům, si zřejmě neuvědomila, že kvůli jejich počinu může být v budoucnu minimálně ztížen přístup k pomoci lidí, kteří ji potřebují. Ostatně již nyní ministr vnitra kvůli odmítnutí některých Iráčanů azylu v České republice program nadace pozastavil a bude jej řešit Vláda ČR. Což je v naprostém pořádku, protože si neumím představit, že by se situace opakovala a my jsme vynakládali naše peníze na dopravu lidí, kteří u nás zůstat ani nechtějí.

 Anebo je to Iráčanům jedno. Nebudu nyní polemizovat, zda situace těchto pětadvacet Iráčanů nevyhnutelně mezinárodní pomoc potřebovala. V každém případě však jejich počin shledávám výrazně sobeckým, bezohledným a velice, velice krátkozrakým. Ačkoliv se v jednom z mezidobí zdálo, že jejich plán, o kterém jsem přesvědčena, že jej zosnovali již před odletem z jejich země, přece jen vyjde a Německo jim umožní požádat o azyl, momentálně je situace nejasná a teprve se ukáže, co s nimi bude. Já pevně věřím, že budou vráceni do ČR, odkud pak budou muset pokračovat do své vlasti, pokud znovu nepožádají o azyl u nás.
Jinak tu máme jasný precedent, který jejich krajanům, a dalším cizincům, nabídne návod, jakým způsobem se do pro ně vysněné Evropy, konkrétně pak do Německa, dostat. Za peníze někoho jiného…
Navíc jsem přesvědčena, že tento případ zcela jasně ukázal, že jakékoliv debaty nad kvótami určujícími rozdělení uprchlíků do jednotlivých evropských zemí, jsou zcela bezpředmětné. Jasně ukázal přesně to, na co je upozorňováno již od začátku uprchlické krize a od zahájení debaty – Česká republika, stejně jako mnohé další země, je neláká. Nechtějí tu být.
 
 
 
Mgr. Lenka Kadlecová

Blogy