Město bude vyrábět vlastní „hnůj“

Čt 28.dubna 2016

Autoři absurdních her by si měli zajet do Liberce. Inspirace by v plánech vedení města našli víc než dost. Teď čerstvě v projektovém záměru „Městské stromy v extrémním prostředí“, který předkládá koalice ZpL a ANO na dubnovém zasedání zastupitelům.
 
 
Cílem projektu za dva miliony korun je obnova aleje v ulici Vítězná. Po vykácení osmi starých javorů tu má být vysazeno patnáct nových stromů. Chvályhodné. Má to ale háček. Mladé stromky budou zasazeny do zcela nového, na světových trzích doposud nevídaného substrátu. Jeho vynálezcem a s partnery i výrobcem má být město Liberec. Zajímavý způsob, jak utrácet veřejné prostředky: samospráva dělá vědu.
 
Ale co když experiment nevyjde a mladé stromky se neujmou? Budou pokáceny? A bude město žádat o další dotace pro vývoj jiného substrátu? Možná tak bude nakonec výsledkem projektu ulice bez stromů. Nebo ji budou krášlit usychající pahýly, než výzkumníci na radnici konečně trefí ten správný hnůj.
 
Projekt přináší další zajímavý objev. V Liberci stojí extrémní ulice (pro stromy). Jedna. Vítězná. Zřejmě na Jablonecké nebo na ulici Milady Horákové nebo na Sokolovském náměstí nejezdí auta, v zimě se tu nesolí a stromy se tady s asfaltem už sžily. Pravda, v okolí Vítězné bydlí několik členek Změny pro Liberec. Takže možná proto je Vítězná extrémní lokalitou. A možná byla vybrána jen proto, aby se členkám ZpL zde lépe žilo.
 
Městská zeleň si zaslouží zvýšenou péči. Nezaslouží si ale cestu pokus-omyl. A samotný Liberec by měl být spojován s jinými hodnotami než s novým hnojem, pardon – substrátem.
 
 
Mgr. Martina Rosenbergová

Blogy