Minimální mzda poroste

Pá 22.července 2016

Až na jedenáct tisíc by mohla od počátku příštího roku vzrůst minimální mzda. Lidé, kteří za ni pracují, by se tak dočkali výrazného přilepšení, a to o jeden tisíc a sto korun oproti současnosti. Ve hře je i varianta dvoustupňového nárůstu, od ledna stoupla na 10.600 korun a od července pak na oněch 11.000 korun.
 
 
Návrhy předloží na jednání tripartity ministerstvo práce a sociálních věcí. Materiál je takovým průsečíkem požadavků odborů, které požadují ještě vyšší částku, a to 11.500 korun, naopak zástupci zaměstnavatelů vidí jako reálné navýšení o 600 až 700 korun, což by znamenalo minimální mzdu ve výši 10.500, respektive 10.600 korun.
 
Návrh přináší ještě jednu novinku. Doposud existuje zvláštní sazba minimální mzdy pro zaměstnance, kteří zároveň pobírají invalidní důchod. Oproti klasické minimální mzdě je o 600 korun nižší, což by od ledna mělo být zrušeno a i ti, co důchod pobírají, by měli mít stejnou minimální mzdu.
 
Celkově jsem pro obecné zvyšování mezd, protože vyjít s minimální mzdou je v dnešní době téměř zázrak. Měli bychom se snažit nastavovat takové podmínky, které jsou důstojné bytí a žití občanů, a to jak těm, kteří jsou zdravotně postiženi, tak ale i těm, kteří nemohou nalézt lépe placené zaměstnání a musí vyjít s minimální mzdou a jsou mnohdy rádi, že ji vůbec mají. Je naší povinností se snažit, aby zaměstnavatelé respektovali zvyšující se životní náklady, a pokud to sami nedělají, pak musí zakročit stát.
 
Vláda tím pokračuje v realizaci svého záměru deklarovaného v Programovém prohlášení, tedy postupně zvyšovat minimální mzdu, tak aby se její úroveň přiblížila ke 40 % průměrné mzdy.
 
 
Zdroj: www.lenkakadlecova.cz

Blogy