Nerušit, neptat se, mlčet! Vládneme!

Po 1.února 2016

Demokracie v pojetí současné vlády Liberce dostala na prvním letošním zasedání zastupitelstva opět na frak. Na návrh náměstka Korytáře (ZpL) bylo zasedání ukončeno uprostřed jediného bodu, kdy se mohou zastupitelé ptát na jiná témata, než jaká jsou v programu. Bod – Informace, dotazy a podněty zastupitelů – poskytuje jedinou šanci, kdy mohou zastupitelé za své voliče řešit jejich problémy, přinášet podněty, klást otázky. Pro současnou koalici prostě těch 42 % voličů, kteří opozici volili, neexistuje.
 
Změna pro Liberec za přispění svého partnera ANO znovu předvedla svou skutečnou tvář. Když byla ještě v opozici, protahovala svými rétorickými exhibicemizasedání zastupitelstva klidně i přes půlnoc.A tehdejší vedení ji trpělivě naslouchalo.Teď vládne, a proto ji interpelace opozice obtěžují. Nechce jimi ztrácet čas. Když je však přestávka na občerstvení, nějaká akademická čtvrthodinka nehraje roli. Podobná zdržení mívají začátky jednání zastupitelstva, které primátor ještě nikdy nezahájil přesně. Kdyby právě na posledním zasedání zastupitelů tolik s časem nemrhal, vešly by se jistě i interpelace do naplánovaného harmonogramu.
 
Už jsme si jako opozice zvykli na omezování našich vystoupení a neustálé vypínání mikrofonů. Už jsme si také zvykli, že mnohé materiály bývají vládnoucí koalicí připraveny chaoticky a jiné utajovány. Už jsme si zvykli na neustálé porušování a ohýbání zákonů, jednacího řádu a směrnic. Už jsme se zvykli na arogantnost, urážky a pomluvy. Umlčovat se ale nenecháme. Proto, jak jsem již avizovala na lednovém zasedání, navrhnu na příštím jednání zastupitelstva, aby byly interpelace předřazeny ze závěru programu dopředu, a to na 19. hodinu, aby mohly být všechny předneseny.
 
Už teď se těším, jak se postaví k mému návrhu „demokrati“ ve vedení města.
 

Mgr. Martina Rosenbergová, zastupitelka za ČSSD

Blogy