Novela zákona o úvěrech chrání obě strany

Čt 9.června 2016

Možnost splatit úvěr kdykoliv předčasně bez sankcí, limitování výše sankcí za pozdní platby a zvýšení odpovědnosti věřitele za poskytnutí úvěru. To jsou hlavní změny, které jsou zahrnuty do novely zákona o úvěru pro spotřebitele, kterou schválili poslanci.
 
 
Jejich cíl je jasný – především chránit spotřebitele. A to nejenom ty části o sankcích, ale zejména poslední jmenovaná změna. Kvůli vyšší zodpovědnosti věřitele sice bude pro mnohé daleko těžší úvěr získat, ovšem na druhou stranu si od toho poslanci slibují, že bude poskytnut jen těm, kteří mají opravdu příjmy odpovídající možnosti splácení.
 
 
Díky tomu by se do budoucna mohl snížit počet exekucí a pádů do dluhových pastí. Bohužel, stále je mezi lidmi velké množství takových, kteří nejsou finančně gramotní a při sepisování půjčky nedokážou zodpovědně zhodnotit, zda je v jejich silách úvěr splatit. A, co si budeme namlouvat, jsou i tací, kteří již při žádosti počítají s tím, že peníze nevrátí, nesplatí, a pak se děj vůle boží.
 
 
Těm může přijít obtížnější získání půjčky jako negativní, nicméně když už nechtějí být chráněni oni, novela ochrání jejich nejbližší. V nejednom případě totiž dluhy nejsou schopni splatit za celý život, ovšem jejich úmrtím nic nekončí. Dluhy jsou převáděny na dědice, kteří se tak ocitnou v obtížně řešitelné, někdy až neřešitelné situaci, do které se nedostali vlastním přičiněním.
 
 
Spolu s možností předčasného splacení úvěru bez sankcí a omezení pokut za pozdní platby vnímám novelu jako pozitivní krok vůči spotřebitelům, ale i věřitelům. V souhrnu jsem přesvědčena, že obě strany získají větší jistotu. Spotřebitelé se nemusí bát nehorázných částek navíc, věřitelé pak mají větší šanci, že se jim peníze vrátí zpět a věřím, že ubude nevymožitelných částek.
 
 
Zdroj: www.lenkakadlecova.cz

Blogy