Pietu k srpnu 1968 provázejí chatrné výmluvy i osobní útoky

Je až úsměvné, jakou reakci od vedení radnice vyvolala má poznámka, že výročí se mají slavit v den, kdy se daná událost skutečně stala. Město Liberec připomene totiž letos odkaz 21. srpna 1968 už v pátek 19. srpna. Zakládá tak nejspíš novou tradici.
 
Následovaly osobní útoky primátora a jeho věrné družiny proti mně na facebooku. Těmi se ale zabývat nechci. Překvapilo mne něco jiného. Primátor Batthyány (ANO) v médiích vysvětlil, že město přesunulo na pátek pietu kvůli tomu, aby se na ni mohlo dostavit víc občanů. Nerozumím této logice. V pátek v 10 hodin ráno je většina Liberečanů v práci. Z čeho tedy město usuzuje, že na vzpomínkové shromáždění přijde v pátek ráno víc lidí než v neděli?
 
Například 17. listopad, Den boje za svobodu a demokracii, je také dnem pracovního volna. Je to od roku 2000 státní svátek. Přesto ještě nikoho nenapadlo přehodit upomínku sametové revoluce na jiný den.
 
Zatímco se my, politici, hádáme o termínu piety k 21. srpnu 1968, mají obyčejní lidé jasno. Několik pamětníků mi napsalo e-mail, co pro ně toto datum znamená. Nejdojímavější z dopisů byl příběh muže, který byl zrovna v osudný srpnový den jako vojín na cvičení v libereckých kasárnách. Vypráví o odhodlání vojáků bojovat. Vypráví o tom, že i tenkrát se podobně jako v Mnichově v roce 1938 rozhodlo o nás bez nás. Vzpomíná, jak se dvě kolony ozbrojených vozů okupantů na Husově třídě vzájemně zablokovaly, protože lidé odmontovali z domů cedule s názvy ulic, a vojáci ztratili orientaci.
 
Nečekala jsem, že mně po uveřejnění mé poznámky k srpnu 1968 napíší pamětníci. A moc si toho vážím. Utvrdili mne v přesvědčení, jak je datum 21. srpna pro ně důležité, a že dělat pietu 19. srpna je nesmysl. Pamětníci, příbuzní obětí a raněných, ale i další budou na události před 48 lety vzpomínat právě 21. srpna. Budu ráda, když se s lidmi, kteří mi napsali, tuto neděli v 10 hodin u tankového pásu na radnici potkám, a když jim budu moci za jejich vzpomínky osobně poděkovat.
 
 
Martina Rosenbergová, zastupitelka za ČSSD

Blogy