Pochybnosti kolem auditu zametá vedení města pod koberec

Čt 7.dubna 2016

Transparentnost a boj proti korupci chápe současné vedení města asi jen jako vějičku na voliče. Jinak si nelze vysvětlit aroganci, s níž primátor Batthyány odrážel na březnovém jednání zastupitelstva pochybnosti kolem auditu DPMLJ. Odmítl se zabývat otázkou, kdo činil na auditory nátlak a kdo se je pokusil ovlivnit. Místo slibu, že věc prošetří a fakta zveřejní, demagogicky prohlašoval, že tlakům je přece vystaven každý auditor. Tím se mu podařilo vnést stín pochybnostido práce všech auditorů České republiky.

Skutečně úsměvný byl jeho výpad, kterým se snažil zpochybnit mé dotazy: „Kolik jste udělala, paní kolegyně, auditů?“ Pan primátor snad nemůže myslet vážně, že k okolnostem auditu DPMLJ mají právo vyjadřovat se pouze ti zastupitelé, kteří sami vlastní auditorské osvědčení. Pak by se k němu nemohl vyjadřovat ani on sám.

O co jde? Vládnoucí koalice si za stovky tisíc korun objednala audit Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou. Sami auditoři ve své zprávě ovšem upozorňují na to, že se během kontroly hospodaření setkali s pokusy o jejich ovlivňování a s nátlakem. Úplně v samém závěru auditu totiž stojí: „Závěrem auditor konstatuje, že v průběhu auditu se vyskytly případy nestandardního chování vůči členům auditního týmu s cílem ovlivnit závěry auditu. Na tyto snahy nebylo ve zprávě reagováno.“
Je otázkou, jestli se závěrům auditu, který vznikl za takto podivných okolností, dá věřit. Proto jsem se spolu s dalšími opozičními zastupiteli ptala vedení města, kdo se pokusil ovlivňovat auditory. Zajímalo nás rovněž, jestli vedení města prošetří, kdo na auditory činil nátlak a odpověď zveřejní. Je to jediný způsob, jak rozptýlit pochybnosti, zda audit nebyl jen vyhozenými penězi. Kdo jiný než vedení města má povinnost zjistit a zveřejnit pravdu. Odpovědi pana primátora, které na zastupitelstvu zazněly, lze však s úspěchem zařadit mezi případy, které se zametají pod koberec.
 
 
Mgr. Martina Rosenbergová

Blogy