Sedm dní v roce zavřené obchody

So 9.července 2016

Sedm dní v roce zůstanou zavřené obchody. Tedy ty, jejichž plocha přesahuje dvě stě metrů čtverečních. Zákon, který podepsal prezident republiky, budil po celou dobu jeho schvalovacího procesu rozporuplné reakce, a bude je jistě budit dál, znamená, že si ve velkých obchodech nenakoupíme na Nový rok, během Velikonočního pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den pak pouze do 14 hodin.
 
Myslím, že z pohledu zákazníka s tím nikdo nemůže mít problém. Za minulé éry jsme také dokázali přežít s otevřenými obchody v pracovní dny do podvečera, v sobotu dopoledne a v neděli vůbec. Naši němečtí sousedé to také zvládají. Navíc, i kdyby někdo chtěl argumentovat třeba láskou ke křupavému čerstvému pečivu, v dnešní době technických vymožeností si ani v případě uzavření obchodů na delší dobu nemusí pochoutku odepírat. Nemyslím si ale, že by pouhé zavření obchodů přivedlo rodiny k větší soudržnosti či je donutilo trávit volný čas aktivněji.
 
Ozývají se názory, že nucené uzavření obchodů narušuje konkurenční prostředí. Já to vidím jinak. Sedm dní v roce nemá na konkurenceschopnost vliv. Naopak, z tohoto pohledu uzavření vítám. Alespoň v těch málo dnech se dostanou ke slovu malí živnostníci se svými drobnými obchůdky, kteří jinak nemají v porovnání se supermarketovými a hypermarketovými žraloky šanci se nějak výrazně prosadit. Slýcháme, že malé prodejny mizí, kvůli tomu se vylidňují centra měst, a naopak, lidé mizí z center měst a kvůli tomu se zavírají malé prodejny. Začarovaný kruh. Nejsem natolik bláhová, abych si myslela, že sedm dní v roce provozovatele malých obchodů spasí, ale každý zákazník, který k nim zavítá, je pro ně určitě dobrý. A také nastane vhodná doba zákazníkům ukázat, že jim mají co nabídnout.
 
Asi největší emoce budí zákon u prodavaček. Některé jsou šťastné, že je zaměstnavatelé nebudou nutit trávit svátky v zaměstnání, že si budou moci strávit volný čas podle svého, že třeba budou mít dostatek času na přípravy Štědrého večera, že už u štědrovečerní večeře nebudou muset myslet na to, jak ráno brzy vstávají do práce, jak místo rodinného programu musí strávit čas v práci.
 
Na druhou stranu jsou ale i takové, které práci o svátcích braly rády. Už kvůli tomu, že jim zaměstnavatel za ně proplácel zákonné stoprocentní příplatky, které byly vítaným a výrazným příspěvkem k pravidelné mzdě, která nedosahuje ve většině případů žádné závratné výše. Tak tuto skupinu lidí já vnímám jako jedinou, které se zákon dotkne v negativním slova smyslu.
 
 
Zdroj: www.lenkakadlecova.cz

Blogy