Senioři předvedli v soutěži Hamrovský risk, že toho o světě vědí hodně

Pá 15.dubna 2016

Jak je vysoký Ještěd, která asijská země se stala v minulém století líhní fašismu nebo například, která herečka ztvárnila babičku v prvním filmovém přepisu Babičky Boženy Němcové na sklonku 40. let.
 
 
Tak zněly některé z otázek vědomostní soutěže Hamrovský Risk, v níž změřila své síly ve čtvrtek 14. dubna v Domově důchodců Velké Hamry družstva pěti domovů seniorů Libereckého kraje.
 
 
Zábavný kvíz, který napodobuje známé vědomostní soutěže z televize, se uskutečnil už potřetí. Nejvíc bodů sice nasbíral domov ve Vratislavicích nad Nisou, diplom si však právem odnesli všichni. Seniorům přijela do Velkých Hamrů fandit také náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Lenka Kadlecová, která také vítězným týmům předávala ceny.
 
 
„Vážím si toho, že Domov důchodců ve Velkých Hamrech pro naše seniory vědomostní soutěž připravuje. Jejím hlavním cílem je, aby si zpestřili pobyt v domově, aby se pobavili a užili si příjemné dopoledne. To soutěž splnila, družstva se do ní vrhla s velkou chutí. K tomu mne překvapilo, že jsou mnozí senioři i přes svůj věk obdivuhodně psychicky svěží, jaký mají přehled. Někteří jsou chodící encyklopedií,“ poznamenala náměstkyně Lenka Kadlecová.
 
 
Soutěž se skládala ze tří částí. Po vědomostním kvízu, který zahrnoval několik oblastí, museli senioři u dávno zapomenutých historických nástrojů či předmětů hádat, k čemu je naši předci používali. Tvrdým oříškem byl pro ně například háček na nošení balíků pro pošťáky nebo archaický šlehač. Třetí disciplína znamenala zkoušku zručnosti a rychlosti. Nejvíc bodů v ní získal ten, kdo dokázal z papíru podle vzoru složit nejrychleji předepsaný obrazec.
 
 
„Při soutěži poznávají senioři také nové přátele. To je to, co jim nejvíc chybí. V domovech důchodců totiž léta žijí v uzavřené komunitě, s dalšími lidmi se nesetkávají,“ řekl ředitel DD Velké Hamry Čestmír Skrbek. „Hamrovský Risk má velký úspěch, proto chceme toto vědomostní klání pořádat častěji než jen jednou za rok a třeba pokaždé v jiném domově seniorů,“ doplnil.
 
 
Vedle vítězných Vratislavic nad Nisou se vědomostního klání zúčastnily také domovy důchodců z Liberce – Františkova, Českého Dubu, Velkých Hamrů a Rokytnice nad Jizerou. Senioři byli nadšení. Po předávání cen si vzala slovo jedna ze seniorek z Vratislavic. „Děkujeme za ohromný zážitek, který si odtud k nám do Vratislavic odvážíme všichni,“ řekla.
 
 
Chválou nešetřili ani ostatní. „Našimi výkony jsme dokázali, že ještě nepatříme do starého železa, že v hlavách ještě pořád něco máme,“ prohlásil Jiří Ježek, rovněž obyvatel domova ve Vratislavicích.
 
 
 
Zdroj: KÚ LK

Blogy