Seniorům svítá naděje na lepší penze

St 8.června 2016

Nejméně dvě stě korun, v ideálním případě tři sta. O tolik by si mohli v příštím roce přilepšit ti, kteří pobírají důchod. Výše valorizace je nyní na pořadu dne jednání vlády. ČSSD prosazuje průměrný nárůst rovnou o tři sta korun, naráží však na nesoulad s koaličním partnerem.
 
 
V případě, že dojde k dohodě v průměru jen dvou set korunového navýšení, přijde opětovně, stejně jako v letošním roce, s návrhem na jednorázový příspěvek odpovídající jedné stokoruně na měsíc.
 
 
Důstojné zajištění finančního seniorů ve stáří je jednou z priorit ČSSD. Valorizace je sice ošetřena zákonem, ovšem již po dva roky by podle tohoto modelu došlo k růstu penzí, které lze jednoznačně označit jako výsměch těm, kteří po celý život pracovali a poctivě odváděli do státního systému peníze. Například v letošním roce, pokud by se penze navyšovaly jen o zákonnou valorizaci, senioři by změny v peněženkách vůbec nepocítili. Důchody totiž vzrostly o směšných čtyřicet korun. Nakonec se dočkali, po složitých vyjednáváních, únorového jednorázového příspěvku ve výši 1.200 korun.
 
 
Před schválením letošního jednorázového příspěvku jsem uváděla, že ačkoliv bych si uměla představit, a seniorům zaslouženě i přála, mnohem vyšší částky, každá koruna navíc dobrá. Trochu mám pocit, že ve veřejných diskuzích, které se objevují ať již na facebooku nebo u článků na internetu, se u pisatelů odráží jejich přístup k penězům. Někteří oceňovali, stejně jako já, že poslanci našli v napjatém rozpočtu alespoň nějaké peníze navíc, těm dalším to naopak přišlo jako směšná částka.
 
 
V případě, že se podaří zdárně dokončit všechny kroky, tak, aby senioři získali v příštím roce měsíčně o tři sta korun více, pak podle mého názoru už se jedná o velmi slušné přilepšení. Zejména v porovnání s posledními roky. Tři sta korun už je částka, která může skutečně v rozpočtech seniorů pomoci. Nejde sice o sumu nijak závratnou, ovšem vnímám ji jako dobrý kompromis s ohledem na státní rozpočet.
 
Zdroj: www.lenkakadlecova.cz

Blogy