Slovník sociálního zabezpečení je výbornou pomůckou pro širokou veřejnost

Po 18.dubna 2016

Lovíte na internetu čas od času informace, které se týkají čehokoliv ze sociální oblasti? Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo učinit přítrž mnohdy neúplným či zavádějícím informacím roztříštěným po různých serverech odlišné informační kvality.
 
 
Pro veřejnost vytvořilo elektronickou, volně přístupnou verzi Slovníku sociálního zabezpečení, který je následovníkem své tištěné publikace.
 
Ta se po svém vydání v loňském roce setkala s tak obrovským zájmem laické i odborné veřejnosti, že si vyžádala již i dotisk. A co ve Slovníku najdete? Jeho cílem je ve srozumitelné formě přiblížit pojmy, které mohou být pro člověka někdy složité na pochopení. V aplikaci jde zejména o to, aby se čtenář v problematice rychle a snadno zorientoval, a také aby se dozvěděl, kde může najít podrobnější informace.
 
V praxi to znamená, že po rozkliknutí slovnik.mpsv.cz máte na výběr buď z tematické nabídky na hlavní stránce, kde dále můžete pokračovat do jednotlivých podoblastí, nebo si do vyhledavače zadat klíčové slovo, či vybírat podle počátečních písmen pojmů.
 
Po výběru jednotlivého pojmu se vám nejenom zobrazí jeho základní definice či vysvětlení, ale zároveň možnost dalšího odkazu na stránky, kde najdete další informace. Například po rozkliknutí pojmu „sirotčí důchod“ se vám tak dostanou souhrnné informace nejenom o tom, kdo na něj má nárok, jak se částky vypočítává, kdo žádost podává a co je k tomu potřeba, ale zároveň i vysvětlení a odkazy na další pojmy, které s problematikou souvisí.
 
Myslím, že jde o výbornou interaktivní aplikaci, která podává pomocnou ruku široké veřejnosti, protože slovník v sociální oblasti je nesmírně rozsáhlý a orientovat se ve všech pojmech je neuvěřitelně složité. A vzhledem k šíři záběru problematiky sociálních věcí jsem přesvědčena, že drtivá většina z nás tu a tam orientaci v ní potřebuje.
 
 
Mgr. Lenka Kadlecová

Blogy