Vadí vám špína v ulicích? Raději mlčte, nebo na vás Změna pošle policii!

Út 7.června 2016

Nezlob se na zrcadlo, když máš křivou hubu – praví klasik. Právě takové zrcadlo nastavili Změně pro Liberec na květnovém zasedání zastupitelů tři nespokojení Liberečané. Přednesli vedení města i zastupitelům své stížnosti. A ukázalo se, jak je aktivita občanů náhle Změně pro Liberec nepříjemná, jak ji stížnosti obyčejných lidí obtěžují. 
 
 
Ano, čtete správně. Změna pro Liberec, která vždy vybízela Liberečany k většímu zájmu o město a která slibovala nebývalé zapojování veřejnosti do rozhodování radnice, je aktivitou lidí zaskočena. Jen co se dostala k moci, rychle zapomněla, že z toho stejného občanského aktivismu sama vyrostla a postavila na něm svou popularitu. Co je u moci, jsou jí občané lhostejní.
 
Bylo až neuvěřitelné, s jakou arogancí odpovídali náměstci Hrbková a Korytář mladému muži, kterému kromě jiného vadí odpadky a nepořádek kolem radnice. Nejenže na ně v pravidelných cyklech upozorňuje vedení města, ale ještě mu není zatěžko vykasat si rukávy a odpadky posbírat. 
 
Náměstkyně Hrbková, jež má starost o životní prostředí ve svém popisu práce, se odmítla s občanem na zastupitelstvu vůbec bavit. Jako už mnohokrát tedy její myšlenky tlumočil náměstek Korytář. A ten si nebral servítky. Sdělil, že kolegyně Hrbková stížnosti občana, dopisy, telefony i oslovování na ulici, už řeší s právníkem. „Je to ve stavu, kdy to bude řešit policie,“ prohlásil Jan Korytář. Veřejně označil projevy občana za stalking a jeho chování za patologické.
 
Místo toho, aby mladému muži vedení města slíbilo nějaké řešení, třeba, že se bude centrum města častěji uklízet, nazve jej nemocným člověkem a vyhrožuje mu policií. Tak sama Změna pro Liberec dokazuje, že její předvolební sliby byly jednou velkou lží a blafováním voličů. 
 
Cituji z programu ZpL: 
·         Dlouhodobě prosazujeme zapojování veřejnosti do rozhodování, jde o jednu z našich klíčových priorit. 
·         Zasadíme se, aby si primátor a náměstci vyhradili vždy jeden večer v týdnu na setkání s občany v jednotlivých čtvrtích či lokalitách. 
·         Využijeme anket a průzkumů veřejného mínění jako podkladů pro rozhodování města 
·         Zprostředkujeme na webu města diskusní fórum 
·         Zavedeme bezplatnou linku 800 460 460, na kterou budou moci občané nahlásit jakýkoli problém 
Papír, zvláště ten předvolební, snese hodně. Znakem ZpL nebude (řečeno s klasikem) asi jen křivá huba, ale i to, co z ní hlavně před volbami vychází ven.
 
 
Martina Rosenbergová, zastupitelka za ČSSD 

Blogy