Ve státní správě porostou platy. Zejména učitelům

Po 13.června 2016

Na sklonku školního roku přichází pro pedagogy dobrá zpráva. Na vládní úrovni se diskutuje o nárůstu jejich platů, momentálně jsou na pořadu dne procenta, o kolik by mzdy mohly vzrůst. Odbory požadují pro příští rok nárůst o deset procent, ČSSD je pro – jak premiér, tak ministryně školství.
 
 
Ve hře je ale také návrh, aby platy rostly postupně, v následujících třech letech vždy o pět procent. Ať již zvítězí první nebo druhá varianta, pro učitele je to dobrá zpráva. V případě desetiprocentního nárůstu by se sice dočkali vyšších částek v brzké době, druhá možnost jim však nabízí, sice v delším časovém horizontu, ale ještě větší navýšení. A zkrátka by neměli přijít ani školští nepedagogičtí pracovníci. Jejich mzdy se budou řešit odděleně, v rámci jednání o platech všech státních zaměstnanců.
 
 
Ministr financí si je vědom, že je potřeba vyřešit mzdové ohodnocení především těch státních zaměstnanců, jejichž platy patří k těm nižším. Vedle učitelů jsou to například pracovníci finanční správy. Jsem v každém případě pro. Učitelům to přeji už jenom proto, byť to může znít jako klišé, že jejich práce je nesmírně důležitá pro budoucnost nás všech. I když jde o povolání, kde nejdůležitější motivace nestojí na penězích, určitě si důstojné finanční zázemí zaslouží. A pokud jde o peníze pro ostatní státní zaměstnance, pak určitě jedním z důležitých faktorů při jejich ohodnocování je fakt, že musí mít takový plat, aby mohli snadno odolávat lákadlům v podobě korupčního jednání.
 
 
Zdroj: www.lenkakadlecova.cz

Blogy